Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Vivian Maier: The Color Work

2021-10-05
Vivian Maier: The Color Work

Jeśli najlepszy uliczny fotograf jest fotografem niewidzialnym to Vivian Maier opanowała tę sztukę do perfekcji. 

Wszak dopiero po jej śmierci odkryto, że w ogóle robiła zdjęcia. Pod przykryciem niani snuła się po ulicach z zawieszonym na szyi Rolleiflexem i szpiegowała świat pozostając w jego cieniu. Żyła w ukryciu, ale sama odkrywała innych jak detektyw, który chce poznać tajemnicę i kroczy śladem nieznanego. To nie przypadek, że gromadziła w domu wycinki gazet z kronikami policyjnymi.

 

Nowy album introwertycznej artystki przynosi jej kolorowe dzieła, ale paradoksalnie pokazuje świat czarno-biały. Świat, który dobrze pasuje do jej życiowej sprzeczności - między ukrywaniem, a odkrywaniem. Świat niespójny, podzielony i oparty na przeciwieństwach: urodzie i brzydocie, blasku i cieniu, biedzie i bogactwie, młodości i starości, uśmiechu i smutku.

 

Ogromną siłę ma zwłaszcza zdjęcie, na którym Maier uwieczniła dwie wystraszone czarnoskóre kobiety na Wall Street i stojących po drugiej stronie ulicy białych bankierów. Znaczące jest też zdjęcie z okładki – ręka otwarta i ręka zaciśnięta w pięść - obie ze sobą skrzyżowane. Czasem są to krotochwile, których nie dałoby się pokazać w czerni i bieli. Takie jak uchwycone w jednym kadrze trzy osoby z różnymi częściami garderoby o dokładnie tej samej, żółtej barwie.

 

Taka rozdzielona jedność to jednak tylko uśmiech przez łzy, bo świat pokazany przez Maier – choć kolorowy – wcale nie wygląda wesoło. Nawet zdjęcia dzieci pokazują już zapomnianą na ich twarzach beztroskę. Często jest po prostu zderzenie z ziemią, na paru zdjęciach nawet dosłownie.

Świat Maier jest miejscami piękny, ale częściej tylko maskowany, sztuczny. Stąd zdjęcia manekinów czy symboliczne zdjęcie kobiety ze złamaną nogą. Gips zakończony jest atrapą obcasa, żeby pasował do drugiej nogi zakończonej eleganckimi szpilkami.

 

Autor: Piotr Kalisz

 

Tekst pierwotnie ukazał się w numerze 1/2019 magazynu Digital Camera Polska.

 

Album można obecnie kupić w księgarni Bookoff w promocyjnej cenie 239,30 zł (przecena o 20 procent): 

https://www.bookoff.pl/product-pol-92309-Vivian-Maier-The-Color-Work.html

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel