Janin Zuzanna. Biała kruk
- Janin Zuzanna. Biała kruk: Książka wydana w związku z wystawą Zuzanny Janin „Siedem tańców” w Galerii Labirynt oraz jej edycjami w galeriach: BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, lokal_30, Gdańska Galeria Miejska oraz Galeria BWA w Zielonej Górze.
Książka wydana w związku z wystawą Zuzanny Janin „Siedem tańców” (Galeria Labirynt 15.01-24.03.2016) oraz jej edycjami w galeriach: BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, lokal_30, Gdańska Galeria Miejska oraz Galeria BWA w Zielonej Górze. Monografia zawiera teksty autorstwa Magdaleny Ujmy, Amy Bryzgel oraz Agnieszki Rayzacher, wywiad przeprowadzony z Zuzanną Janin przez Małgorzatę Czyńską, dokumentację fotograficzną wystawy „Siedem tańców”, a także katalog innych prac artystki: rzeźb i instalacji, wideo i wideoinstalacji oraz działań performatywnych. Książka posiada ciekawą szatę graficzną zaprojektowaną przez Błażeja Pindora, który specjalizuje się w projektowaniu konceptualnym.
Magdalena Ujma odnosi się do najnowszych prac Zuzanny Janin w szerszym kontekście jej twórczości artystycznej oraz prywatnej historii. Taniec jest na wystawie „Siedem tańców” synonimem wolności oraz metaforą walki o emancypację. Jak pisze o artystce Ujma: „Jej wewnętrzna, wręcz cielesna potrzeba związana jest z protestem wobec niesprawiedliwości, z obroną słabszych. Jest to polityczność wrodzona, osobista – jako dziedzictwo i jako wyzwanie.” Amy Bryzgel w tekście „Życie, walka i śmierć w twórczości Zuzanny Janin” przywołuje performansy „WALKA” oraz „Widziałam swoją śmierć”. W „Biegu w zapomniane” Agnieszka Rayzacher analizuje natomiast wątek podróży na przykładzie prac takich jak „Podróż do lęku”, „Meeting Halfway. Warszawa – Sofia” czy „LOST BUTTERFLY”.
Zuzanna Janin (ur. 1961 r.) – jedna z najważniejszych polskich artystek współczesnych; zajmuje się rzeźbą i sztuką instalacji, jest autorką filmów wideo, fotografii i działań o charakterze performatywnym. W roku 2011 brała udział w 54. Biennale Sztuki w Wenecji. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Twórczość artystki ma swoje źródło w jej biografii emocjonalnej, skupia się na problematyce pamięci, przemijania i śmierci, a także ciała i jego relacji z otoczeniem. Prace Janin często dotykają tematu wolności i praw człowieka, w tym praw kobiet, przez co zaliczane bywają do nurtu sztuki feministycznej.Publisher
Galeria Labirynt w Lublinie / lokal_30 w Warszawie / Fundacja Lokal Sztuki
ISBNMoreNiepowtarzalny dziesięciocyfrowy, a od 01.01.2007 13-cyfrowy identyfikator książki
Do you need help? Do you have any questions?Ask a question and we'll respond promptly, publishing the most interesting questions and answers for others.