Raj utracony / Paradise lost
- „Raj utracony” jest zapisem nieistniejącego świata, po którym pozostały wspomnienia, poczucie utraty i tęsknota za energią społeczną wyzwoloną na przełomie lat 80. i 90.
„Raj utracony” jest zapisem nieistniejącego świata, po którym pozostały wspomnienia, poczucie utraty i tęsknota za energią społeczną wyzwoloną na przełomie lat 80. i 90. inspirującą rozkwit alternatywnych środowisk, poszukiwanie wolności i swojego miejsca w nowym świecie. To próba opisu zmieniającego się otoczenia, w którym dorastało pokolenie ludzi urodzonych w latach 70. – ich młodość nałożyła się na okres burzliwych zmian gospodarczych, obyczajowych i zmian w komunikacji międzyludzkiej. Na książkę składają się osobiste wspomnienia i fascynacje z różnych etapów życia: architektura i pomniki PRL-u, ślady po II wojnie światowej, materialne pozostałości po porzednim systemie, miejsca opuszczone i oddane we władanie przyrody wdzierającej się w każdy niezagospodarowany fragment miasta.
Doświadczenie wieloletnich podróży między miejscem zamieszkania a Warszawą zainspirowało autora do podjęcia obserwacji pejzażu transformacji i analizy przeobrażeń przestrzeni, zarówno publicznej, jak i osobistej.
Skalę i dynamikę zmian w niej zachodzących oddają fotografie wykonane w Warszawie – większość z fotografowanych miejsc już nie istnieje. Zawarta w książce seria obrazów podejmuje przewrotną grę z przestrzenią oraz percepcją widza. Praca „Heterotopie” to podróż przez miejsca wydobyte ze wspomnień i pieczołowicie odtworzone w 3D. Pracom Marcina Chomickego towarzyszą teksty Grzegorza Drozda, dr Włodzimierza Pessela i Moniki Waraxy.
Prace, koncepcja, redakcja: Marcin Chomicki
Teksty: Grzegorz Drozd, Włodzimierz Pessel, Monika Waraxa
Projekt graficzny, skład: PULP Studio Jakub Budzyński
Tłumaczenie: Justyna Wencel
Proofreading: CDN...studio redakcyjne / polski; Peter Russel/ angielski
Publikacja została sfinansowana ze środków Programu Stypendialnago Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.